“Karafatma” ayakta alkışlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Şehir Tiyatroları yeni oyunlarla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya devam diyor. Büyükşehir Şehir Tiyatroları, Kurtuluş Savaşı’nda mücadele vermiş bir kadın kahramanının bakış açısından tarihsel bir görünüm ortaya koyan “Kara Fatma” oyununu sahneledi. İlk oyunu dün sahnelenen ‘’Kara Fatma’’ isimli tiyatro oyununa ilgi çok yoğun oldu. Süleyman Demirel Kültür Merkezi(SDKM) Büyük Sahne’de gerçekleşen prömiyerde, ilk kez seyirciyle buluşan “Kara Fatma”; oyun bitiminde seyirci tarafından ayakta alkışlandı.

SEYİRCİYİ HEM DUYGULANDIRDI HEM GURURLANDIRDI
Yoğun katılımın olduğu ve genç nesil üzerinde de farkındalık oluşturan ‘’Kara Fatma’’ oyununa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ile Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz, il ve ilçe protokolü de katıldı. Dram tarzında oynanan oyunda, ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nda mücadele vermiş kadın kahramanının bakış açısından tarihsel bir görünüm ortaya koyuluyor. Şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biri olan Fatma Seher(nam-ı diğer Kara Fatma)’ın Kurtuluş savaşında, verdiği milli mücadelenin anlatıldığı oyun, seyirciyi hem duygulandırdı hem de gururlandırdı.

ÖZAK, KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Oyunun sonunda bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Milli Mücadele dönemimin simgelerinden olan kadın kahramanımıza özel yapılan oyunun çok değerli bir çalışma olduğunu ifade etti. Başkan Vekili Özak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

ÖZEL ÖĞRENCİLERİN ANNELERİ DE DAVET EDİLDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla SDKM’de düzenlenen “Kara Fatma” adlı tiyatro oyununun Gala Gecesi’ne Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nin öğrencilerinin annelerini de davet etti. Annelerin gönül rahatlığıyla oyunu seyredebilmesi için de engelli öğrencilere o güne özel Tatbikat Sahnesi’nde “Hayal Perdesi, Karagöz Akıllanıyor” oyunu oynandı. Engelli öğrenciler oyundan sonra Hayal Perdesi oyununu yazan ve yöneten Erdoğan Hasan Cengiz’in düzenlediği “Karagöz Atölyesi”ne katıldı. SDKM Büyük Sahne’de 14 ve 15 Mart’ta oynanacak “Kara Fatma”, 24 Mart Pazar günü de Gebze Osman Hamdi Bey Merkezi’nde gösterime girecek.

OYUNUN KONUSU
Fatma Seher (nam-ı diğer Kara Fatma), Kurtuluş Savaşı’nda verdiği milli mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biridir. Fatma Seher’in milli mücadele sorumlu olduğu bölge Kocaeli yarımadasıdır. Cephede vermiş olduğu mücadele harap haldeki memleketin tüm kadınlarına moral olmuş ve birçok kadının savaşa katılmasını sağlamıştır. Milli Mücadele yıllarında yaşanan acı, keder, zulüm ve ödenen bedeller karşılığında kazanılan zafer, üzerinde yaşadığımız bu coğrafyada gerçekleşmiştir.

OYUNUN KADROSU
Türel Ezici’nin yazıp Mustafa Sekmen’in yönettiği oyunun sahnelenmesinde Nursel Çeliktürk, Azer Şelte, Başar Alemdar, Cansu Mengüç, Duygu Mine Özcan, Emre Işık, Ezgi Özbalı, Sarper Saydam, Sezen Düzakar, Tunç Efe, Zeynep Dilara Saydam ve Ufuk Tuncer görev alıyor. Oyunun sahne arkası kadrosunda ise; Yardımcı Yönetmen Ufuk Tuncer, Dekor Emre Satı, Kostüm Duygu Irmak, Işık Cafer Yiğiter, Koreograf Gökmen Kasabalı, Görsel Aktürk Aksoy, Müzik Gürkan Çakıcı, Korrepetitör Agah Eroğlu, Reji Asistanı Ali Doğru, yer alıyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım