Şehir Tiyatroları yeni sezona yeni oyunlarla başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2018-2019 sezonunu yeni oyunlarla açıyor. 4 Ekim’de “İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu” isimli yeni oyunla sezon açılışını yapacak olan Şehir Tiyatrolarında ayrıca izleyicileri sezon boyunca yeni oyunlar da bekliyor. Matei Visniec’in yazdığı eseri, usta yönetmen Bilge Emin sahneliyor. Sahne arkasındaki yaratıcı kadronun yanı sıra oyunda 7 oyuncu rol alıyor. 4 Ekim’de ilk gösterimi yapılacak oyunun provaları hızla devam ediyor. Çalışmaların sürdüğünü ve sezonu hiç kapatmadıklarını belirten Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi, Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın 2018-2019 sezonunda seyircilerini pek çok yeni ve eski oyunla buluşturacağını belirtti.

YENİ SEZONDA 4 YENİ OYUN
Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın 21. senesinde, 4 yeni oyunla yeni sezonda perdelerini açacağını belirten Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi sözlerine şöyle devam etti: “Ekim ayında perdelerini açacağımız ilk oyun ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ oyunu olacak. Hemen ardından, temmuz ayında açık hava tiyatrosunda seyirciyle buluşan ‘Asalet Kumkuması’ oyunu sahnelenecek. Provalarında sonra gelinen ‘Oyalananlar’ tiyatro oyunu ise Oda Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak.” Yeni sezonda çocuk seyircileri de unutmadıklarını belirten Sevdi, “Minik Bulut Minnak isimli çocuk oyunu minik seyircilerle buluşacak. Aynı zamanda, geçtiğimiz sezon sahnelenen çocuk oyunu ‘Güzel İle Çirkin’in müzikali de bu sezon sahnelenmeye devam edecek’’ dedi.

SEZONU HİÇ KAPATMIYORUZ
Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın tarihinde ilk kez 4 oyunla yeni sezonu açtıklarını belirten Sevdi, “Yeni oyunlardan sonra ocak ayında ikinci tur oyunlarımız olacak. Ocak ayından sonra yeni bir çocuk oyunu daha sahneleyeceğiz. Onun çalışmaları da devam ediyor. Sezonun ikinci yarısında bir yetişkin oyununun daha çalışmalarına başlayacağız. Yani, şehir tiyatrolarında sezonu hiç kapatmayacağız. Kocaeli’ndeki tüm tiyatro severleri tiyatromuza bekliyoruz. Şimdiden iyi seyirler diliyorum” açıklamasını yaptı.

4 EKİM’DE PERDELERİNİ AÇIYOR
Yeni sezonda; “İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu” tiyatro oyunu, “Oyalananlar”, “Asalet Kumkuması” gibi yetişkin oyunları ve “Minik Bulut Minnak” adlı çocuk oyunu da seyircinin karşısında olacak. 4 Ekim’de yeni sezon için kapılarını seyirciye açacak olan Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda yeni oyunların yanı sıra daha önceki sezonlarda oynanan oyunlar da sahnelenecek. Bu oyunlar arasında; ‘’Davet, Keşanlı Ali Destanı, Hak, Fareler ve İnsanlar Hakkında, Kurdele ya da Artı Sonsuz, Yalancı, Şair, Beyaz Tay ve Güzel ile Çirkinin Müzikali’’ bulunuyor.

SON PROVALAR YAPILIYOR
Matei Visniec tarafından yazılan ve Bilge Emin tarafından yönetilen oyunun müziklerini Türkü Deyiş Çınar yaparken, ışık ve dekor tasarımını M. Nurullah Tuncer, koreografiyi Aslı Öztürk, kostüm tasarımını Senem Bilgi ve dramaturgisini Günay Ertekin üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Ahsen Gül Ever, Başar Alemdar, Cemal Aldıç, Erdem Irmak, Nuri Karadeniz, Seçil Mutlu Oğuz ve Serhat Güzel yer alıyor. Oyunun provaları devam ediyor. Oyun, 4 Ekim’de Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın, yeni sezon açılış oyunu olacak.

OYUNUN KONUSU
‘’Bosna Savaşı'nın hemen ardından, terk etmek zorunda kaldıkları evlerine büyük acılarla geri dönen bir aile... Oğullarını savaşta kaybetmiş, kızlarının nerede olduğunu bilmeden sadece onun gönderdiği para ile hayatta kalmaya, yanmış evlerini onararak yeni bir yaşama tutunmaya çalışmaktadır. Tek istedikleri oğullarının kemiklerini bulup ona bir mezar yapmak ve mezarının başında doya doya ağlayıp yasını tutabilmektir. Ancak, zaten zor ve acılı olan bu arayış, eski evlerinde yeni yaşam kurma çabalarıyla daha da zor bir hale gelir. Çünkü döndükleri ev artık eskisi gibi değildir. Yanmış kül olmuş, neredeyse yok olmuştur. Tıpkı komşularının dostluklarının, insanlıklarının, vicdanlarının yok oluşu gibi... Artık aramaları gereken bir oğulun cesedi ve tüm Avrupa'nın kaybettiği insanlıktır... Bütün değerlerin yitip kül olduğu savaşın ardından kendilerini yeni bir ülke, yeni bir sınır çizgisi, yeni bir ulusal marş, yeni bir yönetim biçimi ve yeni bir ekonomik sistem ile yüz yüze bulan aile, kapitalist sistemin, ölülerin kalıntılarını, yaşayanların umutlarını, hayallerini, acılarını satışa çıkaracağından henüz habersizdir…’’

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım