KÖSEM SULTAN

165 DK
KÖSEM SULTAN
Yazan
Turan OFLAZOĞLU

Rejisör
Murat ATAK

Işık Tasarım
Ersen TUNÇÇEKİÇ

Dekor Tasarım
Tayfun ÇEBİ

Kostüm Tasarım
Funda Çebi BOZDOĞAN

Besteci
Murat GEDİKLİ

Koreograf
Ferdi YILDIZ

OYUNCULAR

Zuhal Gencer ERKAYA

Esra Bezen BİLGİN

Melih DÜZENLİ

İbrahim ŞAHİN

Mehmet SERİMER

Koray ONUR

Tan KÜÇÜKBALKAN

Bülent BAYTAR

Serhat GÜZEL

Salih MAT

Şafak KARALİ

Çiğdem Saruhan BENLİ

Çağrı MENGÜÇ

Mehmet BEYAZIT

Tarık KESKİNER

Levent MURATOĞLU

Arzu Bigat BARİL

Aysel YILMAZ

Meltem ÖZSAVAŞ

Numan E. UZUNSOY

Selim İŞCAN

K.Anıl ADIGÜZEL

Yusuf DİNÇER

Umutcan VİCNELİOĞLU

Çağrı MENGÜÇ

Nevzat CENGİZ

Onursal YILDIRIM

Erdoğan ÜNLÜ

Sarper SAYDAM

Elçin ARSLAN

Aykut SÜSLÜER

Feridun ÜLGEN

Yüksel KIZILCIK

Hüseyin SİRMEN

Savaş AYDOĞDU

Murat GÜN

Aslı YİĞİT

Sonnur ŞAHİN

Cemile YOLDAŞ

Çağla BULDAK

Damla YEŞİLOVA

Poyraz YILDIRIM

Rüzgar BENLİ

Murat ATAK

Hazım KÖRMÜKÇÜ

Aydın SİGALI

Engin BENLİ

Fatih SEVDİ

Cemal ALDIÇ

Tekin EZGÜTEKİN

DAHA FAZLA

TRAGEDYA-İKİ PERDE

Önlenemeyen iktidar hırsı hangi kötülük kapılarını açabilir ? Kendi iktidarının devamı için her eylemin mubah olduğu düşüncesinden hareketle devlet erkine, geleneğine karşı kendi erkini var etme çabası….
Kösem Sultan’ın kendi iktidarının devamı için her eylemin mubah olduğu düşüncesinden hareketle devlet erkine, geleneğine karşı kendi erkini var etme çabasını görürüz. Devlet düzeninde patlak veren yangınları, kıyımları, ayaklanmaları varlığına, varlığının devamına hizmet etmek için kullandığına şahit oluruz. Yazar oyun boyunca bizlere yönetme gücünün ve hırsının kötücül, yıkıma uğratan yanlarını kendi oğlunu öldüren, torununu yok etmek için çabalayan bir oyun kişisi üzerinden sergilerken, onunla nasıl savaşılacağına dair düşüncelerini yine oyun kişilerinin ağzından bizlere iletir.”Kötülüğün dilini huyunu öğrenmeden mümkün değil onu alt etmek. Bendeki Kösem alt edecek Kösem’i !”
Oyunun önsözünde ise şöyle demiştir Turhan Oflazoğlu: Kıssadan hisse: kötülük bir süre sindirilebilir, ama kökü kazınamaz, çeşitli kılıklara bürünerek insanların arasında yine dolaşacak, fırsat kollayacaktır. Öyleyse insanlığın insanca devamını sağlaması gerekenlere bir başka deyişle, iyiden yana olanlara düşen nedir? Kötülüğün hiçbir zaman büsbütün yok edilemeyeceğini bilmek, onu iyice inceleyip tanımak, ondan daha güçlü olmanın yolarını mutlaka bularak onu iyiliğin hizmetine sokmak; evet insanlığa yeni aşamalar yaptıracak üstün amaçların gerçekleştirilmesinde kötülüğün kendine özgü enerjisinden de yararlanmak.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım