KARA FATMA

75 DK
KARA FATMA
YAZAN
TÜREL EZİCİ

YÖNETMEN
MUSTAFA SEKMEN

YARDIMCI YÖNETMEN
UFUK TUNCER

K0REOGRAF
GÖKMEN KASABALI

DEKOR
EMRE SATI

KOSTÜM
DUYGU IRMAK

IŞIK
CAFER YİĞİTER

GÖRSEL
AKTÜRK AKSOY

MÜZİK
GÜRKAN ÇAKICI

KORREPETİTÖR
AGAH EROĞLU

REJİ ASİSTANI
ALİ DOĞRU

OYUNCULAR

AZER ŞELTE

BAŞAR ALEMDAR

CANSU MENGÜÇ

DUYGU MİNE ÖZCAN

EMRE IŞIK

EZGİ ÖZBALI

NURSEL ÇELİKTÜRK

SARPER SAYDAM

SEZEN DÜZAKAR

TUNÇ EFE

UFUK TUNCER

ZEYNEP DİLARA SAYDAM

DAHA FAZLA

DRAM - TEK PERDE

Oyunumuzda, ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nda mücadele vermiş bir kadın kahramanının bakış açısından tarihsel bir görünüm ortaya koyuluyor.

Fatma Seher (nam-ı diğer Kara Fatma ) Kurtuluş savaşında, verdiği milli mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biridir. Cephede vermiş olduğu mücadele harap haldeki memleketin tüm kadınlarına moral olmuş ve birçok kadının savaşa katılmasını sağlamıştır. Fatma Seher’in milli mücadele sorumlu olduğu bölge Kocaeli yarımadasıdır. Kara Fatma ve taburu, Sakarya, Kocaeli, İznik, Yalova hattında orduya destek vermiştir.

Milli Mücadele yıllarında yaşanan acı, keder, zulum ve ödenen bedeller karşılığında kazanılan zafer, üzerinde yaşadığımız bu coğrafyada gerçekleşmiştir. Kara Fatma anın mücadelesi savaş sonrası devam etmiş, yaşanan zorluklar Darülacazede geçen zamanlarda daha çok artmıştır.

Şehir Tiyatroları olarak, yaşanan bu tarihi, tiyatro sanatı aracılığıyla geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz. Böylelikle istiklal mücadelisi verdiğimiz tarihimizi hafızalarda yenilerken, bir yandan da genç nesil üzerinde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım